skip to Main Content
Zeytin7

D-Köy Han Zeytin - Zeytinyağı

İlahi barışın, sonsuzluğun, adaletin, ümidin, bolluğun sembolü heykel gibi zeytin ağaçlarıyla karşılaşırsınız bu köyde …

“Zeytin ağacı göklerin bize sunduğu en zengin armağandır.”
Thomas Jefferson

Zengin tarihiyle bu bölgede, antik dünyanın en kıymetli gelir kaynağı zeytinyağı olmuştur.
Köy ve civarındaki eski zeytin tarımı, sızma ve soğuk preslenmiş zeytinyağları, bölgenin vazgeçilmez sağlıklı besinidir.

D-Köy – Tabia Proje Ortaklığı

Tebai Kenti
Köyün mitolojideki denize sınır kenti Tebai’dir. Bugün şifalı bitkiler, ağaçlar ve yemişlerle örtülü bir doğal katmanın altındadır. Samos adası ile Priene arasında eski Doğanbey köyününde olduğu sınırların içindedir. Surlarla çevrili MÖ200’de yaşayan bu kenti yoğun savaşlar nediniyle halkı terk etmiştir. Domatia’da bu antik kentin uzantısıdır.

Mikale dağının eteklerindeki zambaklar, sütleğenler, nunular, çan çiçekleri, nergislerin cennete çevirdiği otların aromaları birbirlerine karışır. Köyün kokularını, endemik bitkilerini, tabiatını tanımak başka bir aşktır.

Civardaki Türk – Fransız kozmetik grubu bu bitkilerle insan sağlığıyla ilgili çalışmalar yapmaktadır. D-Köy kozmetik, aromaterapi ürünlerin kullanıldığı ve satıldığı köyün dükkanlarından biridir.

logo_tabiacopy
IMG_1633

Tasarım Ürünler

Yeni dünya tasarım ve organik yaşanabilirliği hedefliyor.

D-Köy’de doğasından ve tarihinden aldığı ilhamla giysi, aksesuar, ev objeleri ve diğer sanatsal ürünler tasarlıyır. Bu tasarım markaları D-Köy’ün koleksiyonunu oluşturuyor.

D-Köy'ün Kahvesi

Köyün sosyal yaşamında kahvenin önemli bir yeri vardır.

Köyün Çınar’lı meydanındaki evlerin arasında bulunan bu tek katlı ev köyün ayakta kalan eski yapılarından birisidir. Bu yapı Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (Çekül) Eski Doğanbey köyü Milli Parklar Dilek Yarımadası temsilciliğidir.

Kütüphane ve kahve olarak da misafirlerimiz kullanabileceklerdir.

L1120258
IMG_1632

D-Köy Müze Dükkan

Köy’den bir taş götüremeyiz, köyün taşları yerinde güzel… Ama köyden sevgiyle tasarlanmış objelerimizi,  güzel anılarınızı götürebilirsiniz. Müze ve cafe dükkanlarda ürünlerimiz köye ait; doğa, sanat, taş, tüm ilhamlar tasarımla buluşuyor.

Yöresel Sanat

D-Köy Mimarlık ve görsel sanatlar okulu, yerel yönetim işbirliğiyle, el sanatları ve geleneksel zanaatları tasarımla buluşturan projeler üretiyor. Köy ve çevresinde öncelikle kadın emeğinin istihdamına katkıda bulunuyor.

IMG_0634
osmanli_a245

Yayınlar

D-köy okullarıyla, müzeleriyle, tarihiyle yeni bir platform sunuyor.  Öğrendiklerimizi, düşüncelerimizi yazıya döküp, yayınlıyoruz.

İlk yayınımız, köyde Osmanlı Giysileri Müze Evi kitabı. Diğer yayına hazırlanan kitabımız “Mikale’den Bakınca”.

Bölgeyle ilgili Karia’dan İona’ya ya eski uygarlıkları anlatan yazılmış yabancı dilde onlarca kitap var. Öncelikle bu kitapların Türkçe’ ye çevrilmesine çalışıyoruz.

Back To Top